Gasparini – rozpačitý start ve Varšavě

Zdroj – zkopírováno z www.jezdci.cz : „Nedal, že ho někdo může porazit“. Jak se Gasparini ve finiši naštval

Jeden z nejtěžších dostihů své kariéry absolvoval v neděli Gasparini ve Varšavě. Loňský Kůň roku proti polské elitě v rekordně rychlém listed neuspěl, ale předvedl novou úroveň bojovnosti. Ve finiši se pokusil kousnout Kaneshyu, který ho právě míjel.

Čtrnáct délek ztrácel v neděli úřadující Kůň roku Gasparini při své varšavské premiéře na vítězného Le Destriera v cíli rekordně rychlé Nagrody Prezesa Totalizatora Sportowego (2600 m, 148 750 zl.). V souboji s elitou polských vytrvalců obsadil hřebec stáje Tippler Group s.r.o. osmé místo a tým trenéra Jana Demeleho se vrátil ze závodiště Sluzewiec s množstvím dojmů.

„Loni šel Gasparini nahoru a vyčníval, letos se už zařadil tam, kam patří. Stále je to nejlepší český odchovanec, ale teď narazil na polskou špičku. Vítěz zaběhl rekord dráhy 2:39,80, zatímco u nás je rekord na této distanci 2:41,65. Byl to zkrátka hukot. Věřili jsme, že bude kolem pátého místa, na druhou stranu druhý z loňské Velké varšavské byl před námi sedmý a jeden z favoritů za námi devátý. Myslím si, že ostudu neudělal a je to pro nás každopádně cenná zkušenost,“ shrnul Demele.

V rychlém dostihu se Gasparini držel v zadní části pole, při vbíhání do posledního oblouku se začal posouvat blíže vedoucím koním. V cílové rovině ale nedokázal zachytit zrychlení polské elity a žokej Jiří Palík ho v závěru už jen nechal docválat do cíle.

„Už 1200 metrů před cílem se do něj Jirka musel trochu opřít, aby držel tempo, ale to všichni. Nikdo tam neseděl s plnýma rukama. Bylo to listed a já jsem vždycky radši, když jsou dostihy poctivé a pak se v závěru ukáže, kdo je opravdu nejlepší,“ podotkl Demele.

U mezníku 500 metrů došlo k momentu, který překvapil i samotného trenéra. Gasparini se ohnal po vedle cválajícím Kaneshyovi, který ho právě míjel a pokusil se třetího v cíli kousnout.

„Nedal to v hlavě, že ho někdo může předběhnout. Ten jeho vztek v cílové rovině mě trochu zarazil, ale jsou to zvířata a bojovníci. Gasparini zkrátka nedokáže pochopit, že jsou i lepší koně, než on,“ glosuje Jan Demele.

Klíčové pro něj je, že se loňský vítěz Slovenského derby a obou exfederálních St. Legerů vrátil z úmorné cesty v pořádku. „Asi hodinu po dostihu jsem mu nasypal tři mázlíky, všechno do patnácti minut sežral. Na to, že cestoval šest hodin, se zdá být v pohodě. Unavený byl po Turf Gala, tam bylo vidět, že se opravdu vydal. Teď vypadá jako kdyby nic, trochu si z nás dělá legraci. Jsme rádi, že je zdravý a to je hlavní. Sezona ještě nekončí, tak si myslím, že nám něco ještě ukáže,“ zamýšlí se trenér.

Nedělní start byl mimo jiné testem, zda má s Gasparinim smysl uvažovat na podzim o účasti ve Wielké Warszawské. Rozhodnutí padne později, teď se hnědák zřejmě vrátí do Bratislavy, kde letos doběhl o krk druhý ve Velké májové ceně a třetí ve Velké ceně Slovenska.

„Je to vytrvalec a nemůže těch dostihů běhat moc. Asi ho zkusím přihlásit do slovenského Zlatého poháru. Je to jen čtrnáct dní, ale máme ještě dost času se rozhodnout podle toho, jak bude Gasparini vypadat. A pak se uvidí, co dál,“ nastiňuje Jan Demele.

Gasparini

About

You may also like...